Geleneksel Hint Kıyafeti Sari

Hintlilerin İlk Aşk Öyküsü

                                        PURURAVAS VE URVAŞİ


     Öykü ölümlü kral Pururavas ile peri kızı olan Urvaşi arasındaki aşkı anlatmaktadır. Mitolojide genellikle güneş erkek, şafak ise kadın olarak gösterilmiştir. Bu nedenle Pururavas güneşi; Urvaşi ise şafağı simgelemektedir. Bu belki de sadece Hintlilerin değil dünyanın da ilk aşk öykülerindendir..
Apsaras soyundan olan peri kızı Urvaşi ile ölümlü Kral Pururavas'ın trajik aşk öyküsü
    Peri kızı Urvaşi, İda'nın oğlu Pururavas' a aşık olur.Fakat Urvaşi bir ölümlü ile evlenmek için iki şart koyar: Pururavas, Urvaşi'yi çıplak görmemeli ve ölene dek yalnızca arıtılmış tereyağı yemelidir.
   Pururavas bu şartları kabul eder ve evlenirler. Fakat bir süre sonra Gandharvalar, Urvaşi'nin geri dönmesini sağlamak için bir oyun tezgahlarlar.
   Urvaşi'nin iki dişi koyunu vardır. Bir gün Gandharvalar hem koyunları kaçırırlar hem de çaktırmadan Pururavas'ın elbiselerini çıkarıp soyarlar. Bu sırada Urvaşi koyunları kaçırıldığı için yardım çığlıkları atar. Bunu duyan Pururavas çıplak bir şekilde onların peşine düşer. Elbiselerinin üstünde olmadığının farkında bile değildir. Gandharvalar bir şimşek çakar ve etraf gündüzmüş gibi aydınlanır. Ve Urvaşi Pururavas'ı çıplak görür. Çıplaklık kuralı bozulduğu için Urvaşi ulaşılmaz olup gözden kaybolur.
Apsaraslar okyanusun çalkalanması sırasında ortaya çıkan çok güzel peri kızlarıdır.
  Pururavas kederler içinde bütün Kurukshetra'da karısını arar. Sonunda Anyatahplaksha adındaki lotus gölüne gelince, gölde yüzen peri kızı Urvaşi, kocasına görünür. Pururavas geri dönmesi için ona yalvarıp yakarır.
    Urvaşi ona merhamet ederek yılda bir kez, yılın son gecesi onu görebileceğini ve Gandharvalardan biri olması şartıyla da birlikte olabileceklerini söyler. Fakat Pururavas'ın onlardan biri olabilmesi için ateşe kurban vermesi gerekir.
     Bunun için Aşvattha ağacının dallarından elde ettiği kutsal ateşle Gandharvalara kurban sunmalıdır ki o da bir Gandharva olabilsin...