Hint Aşk Tanrısı: Kama

Tulsi-Tulasi Devi/Fesleğen Hikayesi

Vrinda

Efsaneye göre;


   Hindu kayıtlarında Vrinda olarak da bahsedilen Tulsi, iblis Kral Kedera'nın kızıydı.Büyük bir Vishnu inanırı olan Vrinda, tuttuğu oruçlar ve ödediği kefaretler sayesinde yaşadığı ormanı kutsallaştırmış ve Vrindavan ormanının baş tanrıçası olmuştu.Aynı zamanda tüm canlı varlıkların dilini biliyordu.
   İblislerin kralı olan Jalandhar, son derece iffetli ve sadık bir kadın olan Prenses Vrinda'ya aşık oldu.Jalandhar muazzam bir güce sahipti, çünkü o Tanrı Shiva'nın üçüncü gözünden, ateşten doğmuştu.Vrinda, Tanrı Vishnu'nun büyük bir inanırıyken, Jalandhar bütün tanrılardan nefret ediyordu.Yine de ikisi evlenmeye karar verdiler.
   Vrinda ile evlendikten sonra Jalandhar onun iffeti ve sadakati ile daha da güçlendi ve yenilmez oldu.Tanrı Shiva bile Jalandhar'ı yenemedi.Jalandhar'ın günden güne kibri büyüdü ve Shiva'yı yenerek evrenin yüce gücü olmayı hedefledi.Tanrılar Jalandhar'ın büyüyen güçlerinden korkmaya başladılar.Bu yüzden Vishnu'dan yardım istediler.Vishnu bir ikilem içinde idi,çünkü büyük bir adanırı olan Vrinda'ya haksızlık yapmak istemiyordu.Fakat Jalandhar bütün tanrılar için büyük bir tehdit oluşturuyordu, bu yüzden Vishnu bir oyun planladı.
   Jalandhar Shiva ile savaştığı sırada,Vishnu Jalandhar'ın görünümüne bürünerek Vrinda'nın yanına gitti.Vrinda kocasının geldiğini düşünerek Vishnu'nun önünde eğildi ve ayaklarına dokunarak onu selamladı.Ancak Vishnu'ya dokunduğu zaman onun kocası olmadığını anladı.Yine de bu kocasına olan bağlılığını bozdu ve Jalandhar savunmasız hale geldi.
   Karşısındakinin kocası olmadığını anlayan Vrinda, ondan gerçek formunu göstermesini istedi. Kendi Lordu tarafından kandırıldığını görünce büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.Vrinda öfke ile,Jalandhar'ın formuna bürünerek iffetini bozan Vishnu'yu bir taşa dönüşmesi için lanetledi.Lord Vishnu bu laneti kabul etti ve Gandaki nehri yakınında bulunan (Nepal'de) Shaligrama taşına dönüştü.
   Karısının sadakati ile korunan Jalandhar savunmasız kalınca Shiva tarafından öldürüldü.Kalbi kırık Vrinda ise hayatına son verdi.Vrinda ölmeden önce Tanrı Vishnu onu bir tulsi (fesleğen) yaprağı  ile kutsadı.Bu şekilde kutsanan talihsiz tanrıça o bitkiye dönüştü.O, artık Hindu ritüellerinin ayrılmaz bir parçası olan Tulsi ( fesleğen) idi.
Vrinda

Hindu Mitolojisinde Fesleğen Bitkisinin Önemi:

 • Tulsi veya Tulasi olarak bilinen fesleğen Hindu inancında kutsal bir bitkidir.
 • Hindular bu bitkiyi Tanrıça Tulsi'nin dünyevi bir tezahürü olarak görürler.
 • Tulsi (fesleğen) yaprakları olmadan hiçbir ayin tamamlanmış sayılmaz.
 • Pek çok Hindu'nun evinde  ya da bahçesinde mutlaka bu bitki bulunur.Bu bitkiyi sadece günlük olarak sulayan ve bakımını yapan bir kişinin,ibadet etmese bile,Vishnu tarafından kutsanacağına inanılır.
 • Fesleğen bitkisinin günlük bakımı ve ibadeti hane halkının kadınlarının sorumluluğundadır. 
 • Tulsi (fesleğen) bitkisinin bulunduğu her ev bir hac yeridir ve Yama (Ölüm Tanrısı) oraya giremez.
 • Ayrıca Tulsi'nin bulunduğu evi Tanrı Vishnu kutsar ve böyle bir evde kimse fakirlik ve hastalık çekmez.
 • Fesleğen bitkisi Tulsi; Kadın Tanrısı,İdeal Eş ve Annelik sembolü olarak kabul edilir.
 • Hindu mitolojisinde,Tulsi; Vaishnavi (Vishnu'ya ait), Vishnu Vallabha ( Vishnu'nun sevgilisi), Hripriya (Vishnu'nun sevgilisi) ve Vishnu Tulsi olarak da bilinir.
 • Genellikle Salı ve Cuma günleri Tulsi'ye ibadet edilir.

Vrinda

Tıbbi açıdan Fesleğen;
 • Büyük tıbbi faydaları vardır.
 • Ayurvedik tedavilerde, soğuk algınlığı, öksürük ve başka birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.
 • Ayrıca fesleğen bitkisinin atmosfer arındırıcı ve sivrisinek kovucu özellikleri de olduğu söylenir.

Vrinda